16.mail tähistame rahvusvahelist tsöliaakiapäeva

Pressiteade: 16.mai 2023

 

Eesti Tsöliaakia Selts MTÜ

 

 

Igal aastal kasutavad erinevate riikide tsöliaakia seltsid üle maailma rahvusvahelist tsöliaakiapäeva võimalusena tõsta inimeste teadlikkust tsöliaakiast ning gluteenivaba eluga seotud väljakutsetest.

 

Selle puhul viiakse mai kuus läbi erinevaid kampaaniaid, veebiseminare ning üritusi. Meil on hea meel tuua teieni info nii kodumaiste kui ka Euroopa katusorganisatsiooni (AOECS) veebiseminaride ja raadiosaadete kohta, kus tõstatakse olulisi küsimusi, mis on praegusel hetkel tsöliaakia kogukonnas enim kõneainet pakkuvad.

Info (ja lingid) juba toimunud ja ka täna ning järgmistel päevadel toimuvatele veebiseminaridele või raadiosaadetele leiab Eesti Tsöliaakia Seltsi (ETS) uudisest - https://tsoliaakia.ee/tsoliaakiapaev/ 

 

  • 4. mai - AOECSi veebiseminar: Kuidas mõjutab inflatsioon gluteenivaba toitu vajavaid inimesi?
  • 5. mai - EPKK kodukohvikute infopäev
  • 10. mai - EPKK infopäev „Toidutalumatused ja eritoidud”
  • 11. mai - AOECSi veebiseminar: Mida teha, et muuta tsöliaakia uurimine teadlastele põnevamaks?
  • 16. mai kell 8:05 - RETRO FMi hommikuprogrammi Retro Hommik, kuhu on vestlema kutsutud Eesti Tsöliaakia Seltsi aseesinaine Sigrit Keerd
  • 16. mai kell 14:00-15:00 - AOECSi veebiseminar: Kuidas mõjutavad toitumise moetrendid tsöliaakiaga inimesi? Paneelis osaleb ka Eesti Tsöliaakia Seltsi vabatahtlik ja AOECSi juhatuse liige Katre Trofimov
  • 20. mai - Tervist! Podcastkajastab tsöliaakiat ning on kutsunud endale külla Eesti Tsöliaakia Seltsi esinaise Aive Antsoni.
  • 25. mai - AOECSi veebiseminar: Plastikust toidunõud asenduvad taimsete alternatiividega: mis on kaalul tsöliaakiaga inimestel?
  • 25. mai - Gluteenivaba elu infotuba. "Gluteenivaba toitumine. Tsöliaakia ja gluteenivaba toitumise terminid."

 

Lühidalt tsöliaakiast

☀️Tsöliaakia on peensoole limaskesta kahjustav päriliku eelsoodumusega autoimmuunhaigus, mille vallandavad nisus, rukkis ja odras sisalduvad valgud; tsöliaakia võib avalduda igas vanuses ja sellega võib kaasneda muude organite haaratus

☀️Tihtipeale välistavad tsöliaakia sümptomite esinemise korral inimesed ise gluteeni, kuid tsöliaakia puhul on õige diagnoosi saamine ülimalt oluline ning selleks ei tohi gluteeni ise menüüst eemaldada!

☀️Euroopas hinnatakse sageduseks, et 1 inimene 100-st põeb tsöliaakiat, sealjuures on hinnanguliselt 75% diagnoosimata

☀️Sümptomiteks on puhitus, kõhulahtisus, iiveldus, kõhukinnisus, väsimus, äkiline või ootamatu kehakaalu langus (kuid mitte kõigil juhtudel), juuste väljalangemine, aneemia jne.

☀️Diagnoosi saades on ainsaks raviks eluaegne range gluteenivaba dieet

☀️Herpetiformne dermatiit on tsöliaakia nahavorm