Pressiteade: Eesti Pimedate Liit tunnustab ligipääsetavuse edendajaid

 

Juba kaheksandat aastat tunnustab Eesti Pimedate Liit neid inimesi ja organisatsioone, kes on eelnenud aasta jooksul aidanud nägemispuudega inimeste elukvaliteeti parandada. Tänavu pälvivad Eesti Pimedate Liidu tunnustuse „Aasta tegu 2019“ okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu, Piret Aus ning ettevõtted Studio Alu ja E Vision.

 

„Selle aasta heategijad võiks kõik panna ühe kultuuri ja meelelahutust tähistava poodiumi peale. Oleme mitme elamuse võrra rikkamad ning senisest paremini ühiskonda lõimitud. Suvel saime osa nägemispuudega inimestele ligipääsetavast tantsupeost. Oleme saanud võimaluse mängida nägijatele ja nägemispuudega inimestele võrdselt põnevat lauamängu. Samuti oleme saanud käia muuseumis, tajudes sealset maailma kõigi meelte abil, mitte vaid nägemismeele abil. Ka on punktkirja noodiõpik sammu võrra valmimisele lähemale jõudnud,” ütles Eesti Pimedate Liidu juhatuse esimees Jakob Rosin.

 

Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu on korraldanud nägemispuudega inimestele kirjeldustõlkega näitusekülastusi. Tänu sellele on paljud kultuurihuvilised inimesed kogenud seni kättesaamatut muuseumielamust.

 

Piret Aus oli üks suvise laulu- ja tantsupeo ligipääsetavuse tagamise eestvedajatest. Tänu tema hindamatule kaasabile jõudis kirjeldustõlkega tantsupidu väga paljude nägemispuudega inimesteni üle Eesti.

 

Ettevõte Studio Alu koosneb kolmest Eesti Kunstiakadeemia taustaga noormehest, kes võtsid südameasjaks luua uudne lauamäng ALU. See on ainulaadne kaasava disaini printsiipidega arvestav lauamäng, mida saavad mängida nägijad ja nägemispuudega inimesed võrdsete vastastena.

 

Ettevõte E Vision toetas kontaktläätsede veebipoe pupilo.ee kaudu Eesti esimese pimedate noodikirja aabitsa loomist. Iga augustis 2019 tehtud tellimuse pealt anti 1 euro aabitsa toetuseks.

 

Tunnustus on seotud rahvusvahelise valge kepi päevaga, mida tähistatakse üleilmselt 15. oktoobril. Sel päeval juhivad nägemispuudega inimesed ühiskonna tähelepanu oma erivajadustele. Eestis on valge kepi päeva märgitud alates 1987. aastast.

 

Eesti Pimedate Liit on üle-eestiline nägemispuudega inimeste ühingute katusorganisatsioon. Liit kaitseb ning esindab nägemispuudega inimeste huve riiklikul ja rahvusvahelisel tasandil.

 

 

Eesti Pimedate Liit

 www.pimedateliit.ee

https://www.facebook.com/pimedateliit