ÜLDINE INFOKIRI PUUETEGA INIMESTELE
Hea laulu- ja tantsupeo külaline!
Soovime, et XIII noorte laulu- ja tantsupidu pakuks elamust võimalikult paljudele inimestele. Seega on noortepidu tehtud võimalikult ligipääsetavaks ka neile külalistele, kes vajavad peo nautimiseks abistavaid materjale ja lahendusi. Saadame põhjaliku ülevaate, milliseid võimalusi erivajadustega inimestele noortepeol pakutakse.
Kirjeldustõlge, viipekeeletõlge, ratastoolikohad, lihtsustatud tekstid
Vaegnägijatele ja pimedatele jaoks on 30. juunil kell 15.00 toimuval tantsupeo peaproov-etendusel kohapealne kirjeldustõlge. Selleks on meile appi tulnud Kirjeldustõlgid OÜ, kes aitavad ilusad tantsumustrid ja kaunid rahvariided vaimusilma ette tuua. Lisaks on soovijatele saadaval taktiilsed tantsupeo joonised ja kava. Tasuta kutseid kirjeldustõlkega etendusele jagab Eesti Puuetega Inimeste Koda.
Ratastoolis külalise ning tema saatja kohad paiknevad kõikidel tantsupeo etendustel läänetribüüni I ja II sektori vahel. Vajalik on kehtiv puudega isiku kaart. Sellesse sektorisse on pileti hind 8 eurot, saatja pääseb sündmusele tasuta, kuid mõlemal peab olema kehtiv pilet. Piletite tellimiseks tuleks ühendust võtta laulupidu@piletilevi.ee.
Teisi liikumisabivahendeid kasutavad inimesed, kes saavad istuda tavalisel istmel, kuid kelle abivahend ei mahu pingirea vahele ära, saavad saatjal või vabatahtlikul lasta see viia staadionil asuvasse hoidlasse. Hoidla leidmiseks ja vajadusel vabatahtliku abi palumiseks soovitame pöörduda spetsiaalsesse ligipääsetavuse infotelki, mis asub läänetribüüni taga.
Lauluväljakul on spetsiaalne pingisektor A7 laululava ees tuletorni vahetus läheduses.
Sektor on mõeldud liikumispuudega külalistele ja nende saatjatele ning ka vaegkuuljatele ja kurtidele, sest samas alas toimub ka kohapealne Eesti viipekeele tõlge laulupeo lauludele, mida teostavad viipekeeletõlgid Viipekeeletõlgid OÜ-st.
Lisaks saavad sellesse sektorisse pääsme soetada ka need puudega isiku kaardi omanikud, kes vajavad saatja olemasolu, näiteks vaegnägijad ja ratastooli või muud puuet korrigeerivat liikumisabivahendit kasutavad inimesed. Vajalik on kehtiv puudega isiku kaart. Pileti hind sektorisse A7 on 8 eurot. Saatjale on pilet sellesse alasse tasuta. Piletite tellimiseks tuleks jällegi võtta ühendust laulupidu@piletilevi.ee. Kohtade arv on piiratud!
Juhime tähelepanu, et sellele lisaks on laulu- kui tantsupeole võimalik puudega isiku kaardi omanikul soetada sooduspileteid sarnastel alustel teiste soodustatud isikutega. Korraldajad soovitavad pileti internetist varem ära osta, piletiinfo leiab nii XIII noorte laulu- ja tantsupeo kui ka Piletilevi kodulehelt. Vabaduse väljakul 1. juulil toimuv rahvamuusikapidu “Päriselt” on kõikidele pealtvaatajatele tasuta.
Intellektipuudega külalistele oleme koostanud väikesed kogumikud laulupeo laulude lihtsas keeles tekstidega. See tähendab, et laulu teksti alla on eraldi trükitud väike lihtsas keeles kokkuvõte. Neid saab infotelkidest, mis asuvad Mere värava ja Oru värava juures.
Pandinõude süsteem toitu ja jooki ostes
Uuendusena käib laulu- ja tantsupeol sel korral toidu serveerimine korduskasutatavatest nõudest. Sellega saame jätta tekitamata tervelt 3,5 tonni prügi, mis noortepeol hinnanguliselt tekiks, kui kasutaksime tavakohaselt ühekordseid nõusid. Seega, kui tekib soov osta süüa või juua, lisandub toidu ja joogi hinnale iga toidunõu kohta 2-eurone pant. Maksta saab Kalevi staadionil ja lauluväljakul nii sularahas kui kaardiga, kuid peab arvestama, et suurüritustel võib kaardimakse tegemisel tekkida häireid.
Pandiraha saab tagasi väljakul asuvast lähimast Panditopsi tagastustelgist, mille juurde juhatavad selgelt äratuntavad suunaviidad. Noad-kahvlid-lusikad on tasuta, kuid ka need on korduvkasutatavad ja tuleks koos teiste nõudega tagastustelgis ära anda. Nii Kalevi staadionil kui ka lauluväljakul on peol ajal liikvel vabatahtlikud ning rohesaadikud, kes annavad infot ja ulatavad vajadusel abikäe.
NB! Pandiraha kehtib ainult peoalal toitu-jooki ostes, esinejatele ette nähtud toitlustuses tarvitatakse samuti korduskasutusnõusid, kuid nende eest maksma ei pea.
Parkimine
Soovitame võimalusel tulla noortepeole ühistranspordi või jalgrattaga või hoopis jalutades, nii pole ka muret, kuhu parkida auto.
Ratastooli või muud liikumisabivahendit kasutav inimene, kellel on liikumispuuet tõendav tunnistus ja kes on soetanud pileti kas tantsupeo ratastooli alale või lauluväljaku A7 sektorisse, saab hiljemalt enne jaanipäeva lähema info, millist parkimisvõimalust on talle pakutakse. Kontaktid edastab inimene piletiostu sooritades ja iga inimesega suhtleb Piletilevi eraldi.
NB! Enne peoleasumist tasub viia end kurssi eelnevalt nii liikluspiiranguid, parkimist kui ka ühistransporti puudutavate muudatustega. Täpsem info pidustustega kaasnevate suurimate liiklusmuudatuste kohta on peagi leitav Tallinna linna kodulehel www.tallinn.ee ja Ühisteenuste kodulehel www.parkimine.ee. Infot jagatakse kindlasti ka www.2023.laulupidu.ee leheküljel ning sotsiaalmeediakanalites.
Muud nõuanded
Peo ajal on Kalevi staadionil ja lauluväljakul erivajadustega inimeste infotelgid, kus asjatundlikud vabatahtlikud jagavad nõu, teavet ja abistavaid materjale. Infotelgid leiab ….
Pöörduge julgesti, püüame igale murele lahenduse leida!
Kõik, kes on ostnud Piletilevist e-pileti, saavad kaasa Wallet formaadis pileti, mille saab vastavasse telefonirakendusse salvestada (wallet või pass2u). Tantsu- või laulupeole tulles tuleks pilet välja otsida ja enne peoalale lähenemist alla laadida. Kuna peo ajal on väikesel alal palju erinevaid nutiseadmeid, siis on internetivõrk suure koormusega ning pileti allalaadimine võib olla tugevalt häiritud. Kõik e-pileti ostjad saavad 2 päeva enne peo algust samuti meeldetuletuskirja, kust saab pileti uuesti alla laadida juhuks, kui varasem pilet on kaotsi läinud.
Palume jälgida XIII noorte laulu- ja tantsupeo kodulehte, kus lehe üleval paremal servas asuvat ratastoolimärki klikkides avaneb eraldi ligipääsetavuse lehekülg. Sinna lisandub peo lähenedes veel kasulikku teavet.
Eesti Televisioonis otseülekannetel viipekeele- ja kirjeldustõlge
Laulu- ja tantsupidu on väga rahvarohke suurüritus, kus piiratud alal koos kümned tuhanded inimesed. Ka kõige parema tahtmise juures ei saa korraldajad tagada, et kõik külalised end igal ajahetkel mugavalt tunneksid. Kuid meil on ka neile, kes otsustavad pidu jälgida kodus televiisorist, on häid uudiseid.
Eesti Televisioon teeb 1.juuli algusega kell 18.45 tantsupeo etendusest “Sillad” otseülekande, kus pakutakse soovijatele kirjeldustõlget. Selleks tuleb ülekande ajal sisse lülitada vaegnägijate helikanal. Kirjeldustõlge kestab ülekande lõpuni ja tantsupidu kirjeldatakse nii nagu seda näevad telerist ETV vaatajad.
Laulupidu “Püha on maa” läheb viipekeele tõlgiga eetrisse 2. juulil kell 14 ETV2 kanalil. Lisaks on laulupeo kontserdil ka subtiitrid, mille saab lisada televiisori seadetest.
Olulised kuupäevad
XIII noorte laulu- ja tantsupidu “Püha on maa” toimub 30.-juunist 2.juulini.
Soovime ilusaid elamusi XIII noorte laulu- ja tantsupeolt!
Lisainfo ja küsimused
Aet Urbas
XIII noorte laulu- ja tantsupeo ligipääsetavuse toimkonna juht
ligipaas@laulupidu.ee